Päivämäärä: 12.3.2013
Betonielementtiteollisuuden tarpeisiin tarkoitettu innovatiivinen Paroc Cortex One on suunniteltu asiakkaan kanssa yhteistyössä. Paroc Cortex Onessa yhdistyvät perinteinen pehmeä kivivillaeriste ja erillinen tuulensuojakankaalla pinnoitettu kivivillalevy eli tuulensuojalevy yhdeksi yhtenäiseksi tuotteeksi. Lämmöneristelevy on päällystetty palamattomalla tuulta ja sadetta pitävällä Cortex-pinnoitteella, jolloin saadaan yhtenäinen sekä lämpöä, tuulta, ääntä että paloa eristävä tuote.
Cortex One soveltuu käytettäväksi betonielementtirakennusten tuuletettuihin julkisivuihin. Tuote sallii vesihöyryn poistumisen rakennuksesta ja se ylittää P1- ja P2-luokan rakennusten paloturvallisuusvaateet kuulumalla paloluokkaan A2-s1, d0.
Tuote voidaan asentaa jo elementtitehtaalla elementtien pintaan ja näin säästytään työmaalla monelta työvaiheelta. Lisäksi eristelevy toimii jo rakennusvaiheessa lämmöneristeenä, sekä suojaa talon rakennetta tehokkaasti tuulelta ja sateelta. Tästä syystä seinärakenteeseen ei pääse tiivistymään kosteutta rakentamisen aikana.
Elementtien käyttö mahdollistaa myös sen, että rakennukseen saadaan lämpö päälle nopeammin elementtien asennuksen jälkeen kuin vanhalla tekniikalla, jossa eristäminen tehdään vasta työmaalla.
Ulkp. korjaus | Helsink | 262 milj. €
Vuonna 1938 rakennetun Olympiastadionin peruskorjaus ja uudistaminen. Kokon...
Tuote: Rakennusten eristeet
Turku
Turussa sijaitsevassa Kupittaan jääurheilukeskuksessa on kaksi jäähallia, j...
Uudisrakennus | Jyväskylä | 411,2 milj. €
Keski-Suomen uusi keskussairaala, Sairaala Nova, valmistuu syksyllä 2020. Nov...
Tuote: Talotekniikka
Uudisrakennus | Helsinki | Ei tiedossa
Koko Metropolia Ammattikorkeakoulun toimintaa koskeva kampusuudistus on käynn...
Tuote: Talotekniikka
Jatkamalla verkkosivustomme ja palvelujemme käyttöä hyväksyt, että keräämme tietoja vierailuistasi. Tietosuojaperiaatteissamme kerromme, mitä tietoja keräämme ja miksi sekä mihin tarkoituksiin tietoja käytetään.
Lue lisää...