Monimuotoinen ja wau-efektejä sisältävä keskustakirjasto Oodi on arkkitehtoninen ja rakennustekninen taidonnäyte. Rakennuksen vaihteleva muoto ja ainutlaatuinen siltarakenne haastoivat toteuttajansa aivan äärirajoille saakka.
Oodia voidaan pitää rakennusteknisesti yhtenä Suomen kaikkien aikojen vaativimmista hankkeista. Hanke sai Vuoden Teräsrakenne 2018 -palkinnon.
– Tämä on luonteeltaan sellainen kohde, että lähestytään jo taideteosta. Hankkeen visiot olivat hyvin korkealla tasolla, ja meidän piti toteuttajina etsiä niille osaavat tekijät. Se oli erittäin haasteellista hankkeessa, jossa ollaan kaukana tavallisesta perusrakentamisesta. Täällä on hyvin erikoisia, pioneeriluonteisia ratkaisuja, kohteen vastaavana mestarina toiminut Tero Seppänen projektinjohtourakoitsijana toimineesta YIT Rakennus Oy:stä sanoo.
Teksti: Jari Peltoranta
Kohde on esitelty Projektiuutiset-lehdessä 6/2018. Lue lisää täältä.
Toteutamme räätälöityjä vihersisustuksen ratkaisuja kymmenien vuosien kokemuksella. Ammattitaitoinen henkilökuntamme auttaa valitsemaan ja istuttaa viherkasvit tiloissamme ennen kuin ne toimitetaan perille. Istutuksessa teemme ruukuista vesitiiviitä, minkä jälkeen valitsemme kasvualustan asiakkaan toiveiden ja kasvin luonnollisen ympäristön mukaan sekä viimeistelemme pinnan. Vastaamme kasvien turvallisesta asennuksesta alusta loppuun, myös korkeissa tiloissa.
Keskustakirjasto Oodiin kaivattiin pienten ruukkujen sijaan luonnon omaa mahtipontisuutta. Toimitimme Oodiin yhteensä 9 kpl Bucida bucerasta, eli sarviketapania, sekä kaksi viherseinää, joista toinen sijoitettiin mietiskelytilaan ja toinen henkilökunnan tilaan. Väliamerikasta kotoisin oleva Bucida buceras valikoitui muun muassa herkkien ja pienten lehtiensä sekä siron runkonsa vuoksi. Puut ovat vehreitä ja suuria olematta kuitenkaan raskaita ja peittäviä.
Sarviketapanien tuominen Oodiin oli rohkea ja vaativa projekti, sillä suurten puiden kuljettaminen ja istuttaminen vaatii tarkkaa suunnittelua ja huolellisuutta. Puut tuotiin Oodin edustalle rekoin, josta ne lensivät nosturin kyydissä ikkunasta sisään kolmanteen kerrokseen. Puut istutettiin massiivisiin ruukkuihinsa paikan päällä.
Uudisrakennus | Espoo | 20 milj. €
Espoossa sijaitseva Swing House on ultra-moderni toimistorakennus, jossa on j...
Tuote: Vihersisustus
Laajennus | Vantaa | 400 milj. €
Helsinki-Vantaan terminaali 2:n laajennushanke on merkittävä osa lentoaseman ...
Tuote: Viherseinät
Sisp. korjaus | Helsinki | 5 milj. €
Vuonna 2013 valmistunut Kauppakeskus Kaari sai elokuun lopussa 2017 uuden sis...
Tuote: Viherseinät
Espoo
Carunan uusilta toimitiloilta toivottiin nuorekkutta ja brändin mukaista raik...
Tuote: Vihersisustus
Jatkamalla verkkosivustomme ja palvelujemme käyttöä hyväksyt, että keräämme tietoja vierailuistasi. Tietosuojaperiaatteissamme kerromme, mitä tietoja keräämme ja miksi sekä mihin tarkoituksiin tietoja käytetään.
Lue lisää...