Poltetut TERCA-tiilet luokitellaan värin mukaan punaisiin, punaisenkirjaviin, tummankirjaviin ja vaaleisiin julkisivutiiliin. Pintavaihtoehtoina ovat sileä, harjattu, karhea, Retro/Makasiini ja käsinlyöty. Erikoistuotteissa on saatavissa myös muita pintavaihtoehtoja kuten taustapatina.
Käsinlyödyt TERCA-tiilet valmistetaan vanhoja tiilenvalmistusperinteitä vaalien nykyaikaisella tekniikalla. Niille on ominaista ilmeikkyys ja sävyjen luonnonmukainen vaihtelevuus.
Julkisivutiilen valmistusohjelmaan kuuluvat myös muototiilet, joilla voidaan elävöittää tiilirakenteita.
Suomessa Wienerbergerin poltettuja TERCA-tiiliä valmistetaan Korian tehtaalla. Vaaleita tiiliä lukuunottamatta raaka-aineena käytetään kotimaista savea. Saven muokkaus, puristus, kuivaus ja poltto ovat tiilien valmistuksen oleellisimmat vaiheet.
Tiilijulkisivun etuja ovat hyvä säänkestävyys, huoltovapaus ja pitkäikäisyys.
Korjaus | Helsinki | Ei tiedossa
Helsingissä Kalliossa sijaitseva Alvar Aallon suunnittelema Kulttuuritalo on ...
Tuote: Julkisivutiilet
Uudisrakennus | Helsinki | 25,00 milj €
Uudisrakennuskohde rakennustyyppiluokassa hotellit/motellit, paikkakunnalla H...
Tuote: Julkisivutiilet
Uudisrakennus | Tampere | 50,00 milj €
NCC:n kehittämä ja rakentama Tampereen Lielahtikeskus on monipuolinen kaupan...
Tuote: Julkisivutiilet
Uudisrakennus | Helsinki | Ei tiedossa
Helsingin Salmisaaren voimalan entiselle hiilivarastoalueelle nousseessa toim...
Tuote: Julkisivutiilet
Suosittu Vuolu-tiilisarja on nyt kasvanut neljällä uudella tiilellä.
Wienerbergerin kennoharkoilla eristät sekä sisä- että ulkoseinät
Brick Award 24 -tiiliarkkitehtuurikilpailun kohdehaku on käynnissä.
Massiivinen kennoharkkorakenne on pitkäikäinen ja vikasietoinen.
Jatkamalla verkkosivustomme ja palvelujemme käyttöä hyväksyt, että keräämme tietoja vierailuistasi. Tietosuojaperiaatteissamme kerromme, mitä tietoja keräämme ja miksi sekä mihin tarkoituksiin tietoja käytetään.
Lue lisää...